Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Arama motorları, İnternet kullanıcılarını ve web sitelerini bir araya getiren bir iş modelidir. Bu iş modelinde arama motoru çok sayıda kullanıcıyı değerli bir hizmet sunarak kendi sayfasına çekmeye çabalar.  Çok  sayıda  kullanıcı  sayesinde  de  listelediği  web  sitelerine  reklam  alanı  satarak  gelir  elde  etmek üzerine kurulmuş bir iş modelidir. Birtakım sonuçlar  için  arama  yapmaya  müsaade  eden  tüm  online  platformlar  (Yahoo,  Bing,  Yelp,  Amazon, Apple App Store, Google Play Store vb.) arama mo-toru  olarak  değerlendirilebilir.  Günümüzde  hem  Türkiye’de hem de dünyada Google, arama motorları  arasında  ilk  sırayı  almış  durumdadır.  Google dünya  çapında  masaüstü  aramalarda  %70,  mobil aramalarda ise %90 paya sahiptir.

Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?
Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Arama motoru sonuç sayfası, son kullanıcıların arama motoru içinde yaptıkları arama sonucunda kullanıcıya sunulan sayfadır. Arama motoru sonuç sayfası her bir arama için farklı şekilde oluşturulur.

Arama motoru sonuç sayfası içinde iki tür liste bulunmaktadır. Bunlardan ilki organik arama sonuç ve web sitelerinin arama motoruna bir bedel ödemesine gerek olmadan, örümcekler aracılığıyla  indekslenen bilgilerden gelen sonuçlardır. İkinci liste ise arama motoru reklamları sonucunda oluşturulur. Bunlar web sitelerinin arama motoruna bir bedel ödedikleri ve bu sayede listelenen reklamlardır. Sonuç sayfasında reklam olarak sunulan web siteleri ile organik arama sonucu listelenen web siteleri birbirlerinden ayrıştırılarak gösterilir.

Arama motorları 3 ayrı bileşenden oluşur ve buna bağlı olarak çalışır. Bunlar arasında web crawler, dizin ile kullanıcı arabirimi yer alır. Bu bağlamda web cravler internet ortamında yer alan bilgileri web siteleri üzerinden tarayarak veri tabanı oluşturur. Daha sonra toplanan bilgiler arama motorunun veri tabanında bir araya getirilir. Yani veri merkezindeki sunuculara taşınır. Böylece site haritası ile beraber elde edilmiş olan linkler vasıtasıyla, internet üzerindeki diğer siteler kapsamında içerikler ilişkilendirilir. Birbirleri ile olan ilişkileri kayıt altına alınır. Tabii bu konuda arama motoru algoritmaları karmaşık bir yapı altında devreye girer. Böylece web sitesi içerikleri ile linkleri ilişkisine bağlı olarak tanımlama gerçekleştirilir.

Scroll to Top