Dijital Ayak İzi Nedir?

Dijital Ayak İzi Nedir? 

İnternet ağlarına kaydedilen adımlar, dijital ayak izi olarak adlandırılır. Dijital ayak izi, tüm bireylerin internetteki adımlarını kaydeden bir kütüphanedir. Dijital ortamlarda gerçekleştirilen çeşitli işlemler sonucunda farkında olarak ya da olmayarak birçok iz bırakılır. Veri altyapısında bırakılan izler, çevrim içi ortamda dijital ayak izinin bir parçasını oluşturur.

Dijital ayak izi, bireyin çevrim içi ortamdaki adımlarının veri tabanında bıraktığı göstergelerdir. Teknoloji ve internet alanlarında oluşturulan tüm veri göstergeleri, dijital ayak izi olarak adlandırılır. Sosyal medya platformları üzerinde gerçekleştirilen gezintilerden alışveriş siteleri ile paylaşılan kişisel bilgilere dek her adım dijital ayak izi kapsamında değerlendirilir. Söz konusu dijital ayak izi; internet kullanırken gerçekleştirilen site ziyaretleri, e-postalar ve çevrim içi hizmetlere gönderilen tüm bilgileri içerir.

Çevrim içi geçmişin bir parçası olan dijital ayak izi, potansiyel olarak bir başkası tarafından görülebilir ya da veri tabanından kolayca izlenebilir. Bu nedenle dijital ayak izi hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Bilinçsiz bırakılan izler, veri tabanında kötü niyetli kullanıcıların eline geçebilir.

Scroll to Top